Archery Results

bulldog archery logo

The Ottumwa Bulldogs Archery team hosted their first home tournament for the 2019-20 season on December 14. The results for Ottumwa are as follows:

Block Competition - Team Results
Liberty Elementary – 3rd Place
Top 12 Team Archers Medaling:

  • Carter Eaton – 235
  • Karter Bankson – 214
  • Heaven Colyer – 207
  • Jakobe Hall – 200
  • Dawna Rupe – 192
  • Kelsie Swallow – 187
  • Scott Creamer – 181
  • Mason Renfrew – 178
  • Chase Shaw – 154
  • Carter Ehrenhard – 149
  • Allison Swallow – 149
  • Briely Stephens – 145

Top 10 Scoring Individual Elementary Archers – Medaling

  • Carter Eaton – Liberty  – 2nd  Place - 235
  • John Winchell – James – 5th Place - 219
  • Alyssa Adams – Horace Mann – 6th Place - 236

Top 10 Scoring Individual Elementary Archers – Non Medaling

  • Karter Bankson – 7th Place

Evans Middle School – 3rd Place
Top 12 Team Archers Medaling:

  • Alondra Huisinga – 276
  • Braylen Benedict – 272
  • Tristen Ebelsheiser – 265
  • Austin Westmoreland – 258
  • Parker Derby – 253
  • Clinton Armstrong – 253
  • EmmaJean Sherwood – 247
  • Ashlyn Hough – 245
  • Karen Rukgaber – 239
  • Brynn Small – 238
  • Fernando Guerrero-Chapula – 237
  • Nicholas Swope – 229

Top 10 Scoring Individual Middle School Archers – Medaling

  • Alondra Huisinga – 2nd Place - 276
  • Braylen Benedict – 4th Place - 272
  • Aaron Reyman – 5th  Place - 272

Ottumwa High School – 2nd Place
Top 12 Team Archers Medaling:

  • Jeff Shauman – 287
  • Michaela-Ann Schlechter – 276
  • Brittany Vandenburg – 273
  • Ty Tucker – 270
  • Thatcher Pierson – 270
  • Sophia Fuller – 269
  • Hunter Seals – 266
  • Morgan Saner – 265
  • Matthew Martsching – 262
  • Jason Rukgaber – 262
  • Natalie Cook – 259
  • Makenzie Fischer – 259

Top 10 Scoring Individual High School Archers – Medaling

  • Jeff Shauman – 3rd Place - 287
  • Michaela-Ann Schlechter – 6th Place - 276

Top 10 Scoring Individual High School Archers – Non Medaling

  • Brittany Vandenburg – 8th Place
  • Sophia Fuller – 9th Place

3-D Block Competition Team Results
Liberty Elementary – 1st Place

Top 6 Team Archers Medaling:

  • Carter Eaton – 206
  • Heaven Colyer – 201
  • Jakobe Hall – 200
  • Karter Bankson – 198
  • Preston Breckenridge – 193
  • Kelsie Swallow – 182

 Top 10 Scoring Individual Elementary Archers – Medaling

  • Alyssa Adams, Horace Mann – 2nd Place - 242
  • Jaedyn Marshall – Eisenhower – 3rd Place – 226
  • John ‘Mason’ Winchell VI - James – 4th Place - 223
  • Dallas Fisk – Eisenhower – 6th Place - 208

Top 10 Scoring Individual Elementary Archers – Non Medaling

  • •    Carter Eaton – 7th Place 
  • •    Heaven Colyer – 9th Place
  • •    Jakobe Hall - 9th Place
  • •    Dawna Rupe - 10th Place

Evans Middle School – 2nd Place
Top 6 Team Archers Medaling:

  • Alondra Huisinga – 271
  • Clinton Armstrong – 268
  • Braylen Benedict – 263
  • Tristen Ebelsheiser – 258
  • Austin Westmoreland – 238
  • Tallise Plate - 236

Top 10 Scoring Individual Middle School Archers – Medaling

  • Alondra Huisinga – 2nd Place -271
  • Braylen Benedict – 3rd Place - 263
  • Clinton Armstrong – 4th Place - 268

Top 10 Scoring Individual Middle School Archers – Non Medaling

  • Tristen Ebelsheiser – 8th Place

Ottumwa High School – 2nd Place
Top 6 Team Archers Medaling:

  • Jeff Shauman – 284
  • Hunter Seals – 276
  • Thatcher Pierson – 273
  • Michaela-Ann Schlechter – 270
  • Ty Tucker – 267
  • Makenzie Fischer – 263

Top 10 Scoring Individual High School Archers – Medaling

  • Jeff Shauman – 2nd Place - 284
  • Hunter Seals – 3rd Place - 276
  • Michaela-Ann Schlechter – 4th Place - 270
  • Morgan Saner – 5th Place – 263 (10 tens)
  • Makenzie Fischer – 6th Place – 263 (9 tens)

Top 10 Scoring Individual High School Archers – Non Medaling

  • Annie Barrios – 7th Place
  • Thatcher Pierson – 8th Place